Powrót do listy aktualności

Rada Dyrektorów SIPH, Odlewnie Polskie S.A. w Starachowicach


2 czerwca 2017

W piątek 02.06.2017 roku, uczestniczyliśmy w Radzie Dyrektorów Staropolskiej Izby Przemysłowo Handlowej.

Spotkanie odbywało się w Odlewniach Polskich S.A. w Starachowicach. Odebraliśmy też uroczysty dowód członkostwa. Spotkanie dotyczyło wzajemnej współpracy między firmami zrzeszonymi w Izbie. Tevor S.A.

Blisko 50 członków Izby zebrało się 2 czerwca 2017 roku w sali konferencyjnej starachowickiej spółki. Powitał ich prezydent SIPH Cezary Tkaczyk, a w imieniu gospodarzy wystąpił wiceprezes Zarządu Odlewni Polskich S.A. Leszek Walczyk . Jak stwierdził, w Europie działa około 7 tysięcy odlewni, które zatrudniają blisko 280 tysięcy ludzi i produkują 12 milionów ton wyrobów. Na tym tle Odlewnie Polskie S.A. plasują się w ścisłej czołówce średniej wielkości firm branży, a w Polsce liderują w wytwarzaniu żeliwa sferoidalnego z 80-procentowym udziałem w rynku. Spółka wytwarza też 46 procent krajowej produkcji odlewów z żeliwa szarego. Ponad 60 procent wyrobów to komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego. Prezes Leszek Walczyk podkreślił, iż mocna pozycja starachowickiej firmy to efekt strategii zrównoważonego rozwoju i przeprowadzonych w latach 2005-2016 inwestycji o wartości 126 milionów złotych, w tym ze środków unijnych. Spółka posiada znakomicie wyposażony Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Komponentów Odlewniczych, który wkrótce będzie korzystał z tomografu do badań nieniszczących.

Przebieg procesu technologicznego podlega pełnej kontroli w zakresie jakości materiałów wsadowych, jakości metalurgicznej żeliwa, szybkiej analizy składu chemicznego tworzyw i mas formierskich oraz kontroli wymiarów odlewów. Uczestnicy mogli się o tym przekonać zwiedzając przez ponad godzinę obiekty fabryczne . Byli pod wrażeniem wysokiego poziomu automatyzacji produkcji oraz organizacji i kultury pracy.

Spotkanie w Starachowicach było okazją do przekazania certyfikatów i znaczków SIPH przedstawicielom firm, które niedawno wstąpiły do Izby: APR System Sp. z o.o. Zgórsko, Cerrad Sp. z o.o. Starachowice, Media System Kielce i Tevor S.A. Skarżysko-Kamienna. Wraz z prezydentem wręczali je członkowie Zarządu Izby: Dariusz Wątroba (ZDZ Kielce) i Rafał Chaba (Globtrak Polska Sp. z o.o. Kielce). W krótkich wystąpieniach Piotr Such prezes Zarządu APR System, Artur Michorowski dyrektor ds. rozwoju w Cerrad, Damian Hada reprezentujący Media System i Sławomir Woźniak z Tevor zaprezentowali swoje przedsiębiorstwa.

Tradycją Rad Dyrektorów jest poruszanie tematyki ogólnogospodarczej. Tym razem dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Orawiec mówił o unijnych instrumentach wsparcia przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Poinformował, iż trwają przygotowania do ogłoszenia jesienią ostatniego konkursu na projekty inwestycyjne. Są środki na promocję świętokrzyskich MŚP w kraju i za granicą – dofinansowane w 100 procentach wyjazdy na targi oraz branżowe misje gospodarcze. Zapowiedział także uruchomienie przez Urząd Marszałkowski projektu „Praktyczna nauka zawodu dla uczniów szkół zawodowych w firmach”, do udziału w którym zachęcał przedsiębiorców.

Spotkanie w Odlewniach Polskich S.A. zakończył poczęstunek i rozmowy kuluarowe, w trakcie których przedsiębiorcy mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

 

Spotkanie odbywało się w Odlewniach Polskich S.A. w Starachowicach. Odebraliśmy też uroczysty dowód członkostwa. Spotkanie dotyczyło wzajemnej współpracy między firmami zrzeszonymi w Izbie. Tevor S.A.

Katalog
Online